11.07.2018

Zespół wielotorbielowatych jajników PCOS – jak sobie z nim radzić?

  Zespół policystycznych jajników jest jedną z najczęściej występujących endokrynopatii dotyczących około 4-12% kobiet w wieku rozrodczym.  Głównymi objawami są liczne torbiele jajników widoczne podczas badania USG, zaburzenia miesiączkowania, problemy z zajściem w ciążę, zmiany związane z hiperandrogenizmem, czyli trądzik, nadmierne owłosienie, łysienie androgenowe. U części kobiet obserwuje się również otyłość, hiperinsulinomię, insulinooporność, zaburzenia gospodarki... Read more »
Zobacz więcej
2.07.2018

Rolowanie, wystarczy kilka minut dziennie.

Rolowanie jest stosunkowo prostą formą auto masażu do którego używamy różnego rodzaju wałków, piłek czy po prostu rąk. Rolowanie ma za zadanie zmniejszyć nadmierne napięcie mięśniowe. Poprzez nacisk na określone punkty na ciele dążymy do rozluźnienia i powrotu mięśni do normalnego funkcjonowania. Samodzielne wykonywanie rolowania umożliwia precyzyjne wykonanie masażu w miejscach dyskomfortu i bólu z... Read more »
Zobacz więcej
25.06.2018

Brak czasu na dietę?

Znamy to! Zacznę od jutra, dziś nie mam czasu na zakupy Przygotowanie potraw z diety wymaga tyle czasu Przepisy w diecie są takie skomplikowane i drogie – nie dam rady Wiemy też, że  jedną z najczęstszych przyczyn odkładania zmiany nawyków żywieniowych jest BRAK CZASU. Każdy z nas pracuje, ma wiele obowiązków, do tego  treningi, to... Read more »
Zobacz więcej
17.05.2018

Zielone szparagi, czyli jakie mają wartości odżywcze i z czym je jeść?

Szparagi zielone zdecydowanie królują w maju. Już po weekendzie majowym można było zobaczyć je na straganach lub w supermarketach. Jest to warzywo, które ma bardzo mało kalorii a dodatkowo może pochwalić się ogromną wartością odżywczą! Zawiera dużo błonnika przez co po ich zjedzeniu czujemy się bardziej syci. Co kryją w sobie szparagi? Przede wszystkim ogromne... Read more »
Zobacz więcej
11.05.2018

HASHIMOTO – zapalenie tarczycy

Choroba Hashimoto jest najczęstszą przyczyną pierwotnej niedoczynności gruczołu tarczowego. Jest to schorzenie o podłożu autoimmunologicznym, które często współistnieje z innymi chorobami autoimmunologicznymi, takimi jak cukrzyca typu 1, anemia złośliwa, celiakia, bielactwo, łuszczyca, toczeń rumieniowaty układowy i inne. Zapalenie tarczycy dotyka znacznie częściej kobiety, natomiast ryzyko zachorowania rośnie wraz z wiekiem. Przebiega ono na upośledzeniu działania... Read more »
Zobacz więcej
5.05.2018

Diagnostyka laboratoryjna biegacza, to część planu treningowego!

Wszyscy powinniśmy regularnie wykonywać podstawowe badania diagnostyczne w celu prewencji i sprawdzenia stanu naszego organizmu. Jednak sportowcy, w tym biegacze powinni kłaść na nie wyjątkowy nacisk. Dlaczego? Osoba, która jest nawet średnio zaangażowana w aktywność fizyczną jest znacznie bardziej podatna na wszelkiego rodzaju niedobory, kontuzje i urazy. Częstotliwość wykonywania badań zależy od stanu zdrowia organizmu... Read more »
Zobacz więcej