23.10.2018

24.10 – Światowy Dzień Walki z Otyłością


Walka?! No tak często to słowo kojarzy się z czymś trudnym, z dużym wysiłkiem, zaangażowaniem, zmęczeniem, uporaniem się z własnymi słabościami. A czy aż tak ciężko jest z otyłością? Co się dzieje z organizmem kiedy jesteśmy otyli? Jakie są konsekwencje oraz na czym polegają zmiany, które następują z przysłowiową walką?

 

Otyłość – jest to choroba, która wiąże się z nadmierną ilością tkanki tłuszczowej. Problem ten często powiązany jest z predyspozycjami genetycznymi, innymi towarzyszącymi chorobami ale przede wszystkim z niewłaściwą dietą, brakiem aktywności fizycznej i złym nastawieniem psychicznym do tematu. Niestety przypadłość ta dotyka nawet 50 % polskiej ludzkości – w tym także dzieci. Konsekwencje zdrowotne wynikające z otyłości są bardzo szerokie i niebezpieczne, lecz często bagatelizowane. Jednak niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że niekontrolowana otyłość z łatwością doprowadzić może do znacznego obniżenia aktywności ruchowej a nawet kalectwa i pełnego uzależnienia od drugiej osoby. Otyłość w szybkim tempie wyniszcza cały nasz organizm – zarówno doprowadza do chorób metabolicznych, m.in. do nadciśnienia tętniczego i insulinooporności ale także do pogorszenia nastroju, depresji, zwyrodnienia stawów a nawet zaburzeń płodności i wielu innych problemów.

Czy otyłość to wstyd?? Może i nie wstyd – natomiast brak kontroli i chęci zmiany swojego stanu to już jest powód do wstydu. Nie należy bać się walki z otyłością i wstydzić się swojego wyglądu – przecież nie jesteś z tym sam! Wiele osób tak samo jak Ty boryka się z tą przypadłością, czasem warto wspomóc się u terapeuty i dostać motywację do działania a przede wszystkim zmienić podejście do samego siebie. Prawidłowym stwierdzeniem nie jest walka ze swoimi kilogramami, ale ze swoją głową, w tym co siedzi w środku nas, z naszymi słabościami, kompleksami i nadmiernym brakiem pewności siebie – od tego trzeba zacząć.

Czy ciężko jest osiągnąć swój cel i zrzucić kilogramy? Hmm, a cóż w życiu przychodzi z łatwością? – chyba nic. Jednak nic bardziej nie cieszy jak efekty, które się utrzymują przed długi czas a nie krótką chwilę. Na wszystko co dobre w życiu trzeba wystarczająco długo czekać i dać coś od siebie. Wielu z nas tłumaczy się tym, że nie ma czasu, sił i że na pewno znowu się nie uda – nie spróbujesz, nie przekonasz się a negatywne słowa na pewno w niczym nie pomogą.

Warto pomyśleć o pozytywnych aspektach tzw. WALKI :

  • Lepsze samopoczucie
  • Zwiększona aktywność ruchowa
  • Poprawa wyglądu
  • Pozbycie się poważnych konsekwencji zdrowotnych
  • Nabycie właściwych nawyków żywieniowych

Początki nigdy nie są łatwe, ale pierwsze zauważone efekty dają ogromną satysfakcję – podstawą jest zaangażowanie, odrobina wysiłku i nieoszukiwanie siebie. Nikt za nas tego pierwszego kroku nie wykona, samemu trzeba chcieć i znać swój własny cel.

Może warto rozpisać sobie na kartce jak zmieni się Twoje życie po takiej metamorfozie? Co da Tobie zgubienie kilogramów? Wypisz sobie pozytywne i negatywne strony, swoje cele, marzenia i w chwili zwątpienia sięgnij właśnie po te zapiski. Zapisuj sobie własne osiągnięcia i liczbę zrzuconych kilogramów, to na pewno doda ci przysłowiowego kopniaka do tej walki i do działania !

 

Dobrze, że są takie dni jak Światowy Dzień Walki z Otyłością – pozwalają one na refleksję nad tym „czy warto” i nad zastanowieniem się „czy w życiu na pewno dbam o siebie i o własne zdrowie”?!

 

Joanna Budzyńska

Diet & More