Dziś postaram się wyjaśnić kto powinien rozważyć pracę z psychodietetykiem i czym właściwie ta dziedzina się zajmuje.
Jeden z najczęstszych mitów mówi, że psychodietetyka to głównie zaburzenia odżywiania takie jak bulimia i anoreksja. Nic bardziej mylnego! I choć oczywiście te choroby również wchodzą w zakres pracy psychodietetyka, to w rzeczywistości jest to tylko wierzchołek góry lodowej.
Psychodietetyka, podobnie jak wskazuje nazwa to dziedzina łącząca w sobie wiedzę z psychologii oraz dietetyki.
Większość problemów z odchudzaniem ma swoje podłoże właśnie w naszej głowie. I rola psychodietetyka to właśnie dotarcie do tego źródła. Pewne negatywne przekonania, które mamy w sobie głęboko zakorzenione mogą rzutować na nasze codziennie działania.
Uporczywe myśli i błędne schematy powielane latami prowadzą Cię do punktu, w którym myślisz, że absolutnie nie ma dla Ciebie szans, aby zmienić swoje nawyki. Takie sabotujące nasze odchudzanie przekonania, myśli i sytuacje to na przykład:
– obniżone poczucie własnej wartości
– brak poczucia sprawczości
– brak wiary w siebie i w swój sukces
– perfekcjonizm
– podejście wszystko albo nic (albo stosuję dietę na 100% bez żadnych wyjątków, albo nie stosuję jej wcale)
– tylko w sytuacji, gdy trzymam dietę i chudnę jestem wartościową osobą
I wiele, wiele innych…
Istotę pracy psychodietetyka pokazuje to, że ludzie przecież doskonale wiedzą, jak jeść. Każdy ma świadomość, że owoce są lepsze niż słodycze. Jasne jest, że lepiej samemu przygotować warzywa, kaszę i mięso niż zamawiać pizzę. Wiedzą, że nie należy przejadać się cukrem i tłuszczem,. A warzywa powinny znaleźć się w każdym posiłku, że aktywność fizyczna jest super, a słodzone napoje niekoniecznie To doskonale wiemy. A z jakiś powodów nie stosujemy tego w naszym życiu.
Dlaczego?
No właśnie. Tutaj do działania wkracza psychodietetyk – specjalista skupia się nie tylko na tym, co robić (bo najczęściej pacjent doskonale wie, jakie ma szkodliwe nawyki), ale przede wszystkim JAK to zrobić.
Dzisiejsze czasy są szczególnie trudne – wszędzie gonią nas terminy, presja, mnóstwo stresu, obowiązków oraz problemów. W naszym życiu kumuluje się ogrom napięcia i stresu – może dochodzić do zajadania emocji. I wówczas nawet najlepiej rozpisany jadłospis nie pomoże! W jedzeniu emocjonalnym możemy sięgać po słodycze aby redukować napięcie, kompulsywnie się objadać lub sięgać po standardowe potrawy w swoim menu, ale w zdecydowanie nadmiernej ilości. Aby schudnąć, najpierw należy zacząć od emocji i znalezienia alernatywnych dla jedzenia metod radzenia sobie ze stresem. I tu właśnie pomoże Ci psychodietetyk.
Psychodietetyka to pomoc w obraniu właściwej motywacji, usuwanie przeszkód, analiza tego, co utrudnia Ci osiągnięcie sukcesu i wyklarowanie jasnej drogi do celu pracując nad tym, aby wszelkie działania wychodziły od pacjenta, jego wnętrza i gotowości do zmiany.
– anoreksja (we współpracy z psychologiem)
– bulimia (we współpracy z psychologiem)
– ortoreksja
– napady kompulsywnego objadania
– jedzenie emocjonalne i pod wpływem stresu
– jedzenie chaotyczne, niekontrolowane
– wieloletnie nieudane próby odchudzania
– duża wiedza na temat żywienia, ale brak wiedzy na temat tego, od czego zacząć zmiany i jak wprowadzić je w życie
Każdy, kto zastanawia się czy taka forma współpracy jest dla niego – gorąco zachęcam do spróbowania. To praca, która przynosi wiele korzyści, to nie tylko spadek masy ciała. Bardzo często odzyskanie utraconej kontroli ( w wielu aspektach w życiu), to zwiększenie poczucia własnej sprawczości oraz poznanie swoich emocji wraz z pozbyciem się uporczywych, negatywnych przekonań.