diety detoks
19.08.2019

Diety detoks – naturalne oczyszczanie czy chwyt marketingowy?


Diety detoks czyli odtruwanie, oczyszczanie,  bardzo popularne wśród osób zainteresowanych tzw. zdrowym stylem życia. Istnieje wiele diet oraz suplementów o działaniu ,,oczyszczającym’’, jednak ile jest w tym prawdy?

Czym w ogóle jest detoks?

Jest to proces, który ma za zadanie usunąć z organizmu różnego rodzaju toksyny i zalegające substancje. Po takim oczyszczaniu mamy czuć się świeżo, zdrowo i lekko. Jednak patrząc na to z dietetycznego punktu widzenia… jest to tylko naciąganie konsumentów na zakup różnego rodzaju dziwnych diet, suplementów i herbatek.

Najpopularniejszym rodzajem diety detoks  i oczyszczania są diety warzywno-owocowe lub picie przez cały dzień soków, zup, przecierów. My skupimy się właśnie na nich, ponieważ potrafią spowodować poważne spustoszenie w pracy całego organizmu.

Diety detoks na zatrucie toksynami

Na stronach internetowych, forach czy w mediach społecznościowych możesz często przeczytać, że zmęczenie, rozdrażnienie, czy niska witalność mogą być objawami zatrucia organizmu. Jednak jest to mało prawdopodobne. Takie objawy lepiej skonsultować z lekarzem niż stosować na własna rękę różnego rodzaju kuracje oczyszczające, które mogą ze sobą ciągnąć przykre konsekwencje.

W organizmie funkcję oczyszczacza pełni wątroba, nerki oraz przewód pokarmowy. Jeśli te narządy pracują prawidłowo nie ma mowy o jakimkolwiek zatruciu organizmu. Warto zastanowić się czy powyższe objawy nie są wynikiem diety bogatej w przetworzoną żywność i słodycze oraz czy nie są związane z małą ilością warzyw czy owoców. Może być to również wynik braku aktywności fizycznej, nadmiaru stresu czy też złej regeneracji. Najpierw postaraj się przeanalizować swój dotychczasowy tryb dnia i zobacz czy pokrywa się z zasadami zdrowego stylu życia.

Detoks jako dieta cud na gubienie kilogramów

Nie, nie i jeszcze raz nie! Nie byliśmy, nie jesteśmy i nigdy nie będziemy zwolennikami tego typu wymysłów jako sposobu na redukcję masy ciała. Dlaczego? Mamy na to sporo argumentów..

Na początku może o plusach – jest to dieta bardzo bogata w witaminy i składniki mineralne oraz dużą ilość błonnika. I w sumie plusy w tym momencie się kończą.

Jakie zatem są minusy?

  1. Nie wszystkie witaminy i składniki mineralne mogą znaleźć pokrycie w warzywach i owocach. Zazwyczaj tego typu jadłospisy nie są zbyt dobrze zbilansowane i możemy nabawić się np. niedoborów witamin z grupy B, w tym B12 która znajduje się tylko w produktach odzwierzęcych, żelaza, wapnia, witaminy E (jeśli dieta nie zawiera źródła tłuszczu). Zatem czujemy, że odżywiamy się zdrowo a jednak powodujemy w organizmie ogromne niedobory, które mogą mieć konsekwencje zdrowotne!
  2. Detoks to dieta bardzo niskokaloryczna (w 90% poniżej naszego minimalnego zapotrzebowania dziennego). Zazwyczaj są to diety rzędu 700-1000 kalorii. Dlatego właśnie tak szybko możemy zauważyć efekty jej stosowania. Niestety – stosowana zbyt długo powoduje spadek masy mięśniowej, a nie tłuszczowej. Proporcje ciała bardzo niekorzystnie się zmieniają. Im mniej mamy masy mięśniowej tym (mówiąc kolokwialnie, bo takie pojęcie nie istnieje) – „wolniejszy jest nasz metabolizm” i obniża się nasza podstawowa przemiana materii. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim przez niedobory białka oraz tłuszczy, których w takich dietach nie ma w ogóle lub znajdują się w nich w minimalnych ilościach. Niedobór białka pociąga za sobą mniejszą produkcję komórek ciała w tym enzymów, hormonów i komórek odpornościowych. Zmniejszona ilość tłuszczu powoduje osłabienie skóry, włosów i paznokci, złą pracę układu nerwowego i zaburzenia w produkcji hormonów.
  3. Jeśli podstawowa przemiana materii się obniży wówczas wszystko co zjemy nad tą podstawową ilość – odkłada się. No i mamy kolejny minus diety detoks czyli EFEKT JOJO. Niestety mało osób po takim detoksie stopniowo wraca do wprowadzania nowych produktów. Organizm jest tak wygłodzony, że zaczynamy jeść zdecydowanie zbyt dużo. Kilogramy zaczynają wracać w bardzo szybkim tempie, często nawet z nadwyżką. Nie dziwmy się – jeśli jemy dziennie niecałe 1000 kcal to nawet wracając do normalnej, zdrowej diety będziemy jeść więcej. Dlatego diety zbyt nisko kaloryczne są tak szkodliwe dla procesu odchudzania.

Dlaczego ludzie myślą, że detoks działa?

Większość osób czuje się dobrze na takiej diecie. Dlaczego? Ponieważ jest lekka, widzą szybkie efekty. Tak naprawdę zmniejszeniu ulega głównie obwód brzucha i to w bardzo szybkim tempie. Jednak nie jest to nic dziwnego.

Po pierwsze dieta detoks to głównie dieta płynna. Gdybyśmy na co dzień też stosowali taką dietę blendując np. kurczaka z ryżem i warzywami efekt byłby praktycznie porównywalny.

Po drugie jemy mało – skoro mało wrzucamy do naszego brzuszka nie ma on prawa zwiększyć swojego obwodu.
Po trzecie przyspiesza się nasza przemiana materii. Mówiąc wprost częściej chodzimy do toalety, ponieważ duża ilość błonnika znajdująca się w warzywach i owocach przyspiesza perystaltykę jelit. Resztki zalegające w jelicie lądują w toalecie a brzuch zaczyna wyglądać całkiem nieźle.

Zamiast dieta detoks – zdrowe zasady odżywiania!

Jest to według nas 5 najważniejszych zasad, dzięki którym w ciągu kilku tygodni osiągniesz świetne wyniki, bez narażania organizmu na niedobory i efekt jojo.

  1. Jedz regularnie posiłki w ciągu dnia (nie musi to być 5 posiłków – mogą być 4 lub 6 w zależności od Twojego trybu dnia).
  2. Jedz dużo warzyw! Do każdego wytrawnego posiłku zjedz chociaż 100 g warzyw tak aby w ciągu dnia całość wynosiła 400-500 gramów.
  3. Spożywaj produkty ciemne, pełnoziarniste np. pieczywo, makarony, kasze, ryż, płatki, otręby. Są one źródłem błonnika i pomogą we właściwej pracy jelit.
  4. Pij dużo wody – czystej wody – obojętnie czy będzie gazowana czy nie gazowana – minimum 1,5-2 litry dziennie. Zwiększona ilość błonnika w diecie przy niedostatecznej ilości wody może spowodować zaparcia!
  5. Ruszaj się! Nie muszą to być intensywne treningi – zacznij od 3 razy w tygodniu chociażby przez wyjście na spacer, rower, basen czy rolki. Zwiększaj spontaniczną aktywność fizyczną przez wybranie schodów zamiast windy czy wyjście z autobusu 2 przystanki wcześniej.

Diety detoks u naszych podopiecznych

Nasi podopieczni najczęściej decydowali się na proste diety sokowe lub post Pani dr Dąbrowskiej. Nie są to niestety zbyt zdrowe wybory. Jeśli tego typu dieta jest stosowana przez 2-3 dni – można na to przymknąć oko. Jeśli jednak są to dłuższe procesy, trwające nawet kilka tygodni do kilku miesięcy może to mieć poważne konsekwencje zdrowotne.

Niestety większość z Was mówi jedno – czułem/czułam się świetnie, ale wszystko wróciło. Jako promotorzy tradycyjnego, zbilansowanego żywienia nigdy nie będziemy zwolennikami tego typu diet. Szanujemy wybór drugiej osoby i nigdy w żadnym stopniu tego nie negujemy, czy nie oceniamy. Na konsultacjach tłumaczymy, rozmawiamy o plusach i minusach tak aby podopieczny sam wyciągnął z tego wnioski.

Podsumowanie

Pamiętaj, że coś co zostanie z Tobą na chwilę nigdy nie przyniesie długofalowych efektów. W procesie odchudzania priorytetem jest zmiana nawyków żywieniowych, wybór innych produktów w sklepie i zadbanie o ruch! Nie potrzeba tutaj naprawdę żadnej większej filozofii.

Zwróć uwagę na to, co będzie zdrowsze dla Twojego organizmu. Właściwe, zdrowe przyjmowanie jedzenia czy katowanie się zupkami 4 razy dziennie?

Tutaj również APEL DO RODZICÓW. Jesteśmy PRZERAŻENI tym jak dzieci w dzisiejszych czasach potrafią krytycznie patrzeć na swoje ciało. Mowa tutaj głównie o dziewczynkach, jednak chłopcy również mają z tym spory problem. Jeśli jesteś mamą/tatą i Twoje dziecko widzi, że stosujesz tego typu diety detoks – będzie chciało Cię naśladować. W dzisiejszych czasach dzieci i nastolatki zrobią wszystko, żeby upodobnić się do rówieśników. Pamiętaj, że może być to dla nich niesamowicie szkodliwe, gdyż ich organizm cały czas rośnie i dojrzewa. Więc możesz zaszkodzić nie tylko sobie, ale również swoim najbliższym.

Zostawiamy Was tutaj z tą refleksją – mamy nadzieję, że dzięki przeczytaniu tego artykułu zrozumiecie, że diety detoks naprawdę nie mają sensu.

Jeśli nie wiesz jak zacząć odżywiać się zdrowo – zapraszamy do nas na konsultacje, na których przekonasz się co to znaczy zdrowa i pyszna kuchnia! Tutaj

Jesli chcesz się zainspirowac i zobaczyć, że racjonalne diety przynosza super efekty, przeczytaj histoorię SUPER TATY!