21.11.2017

Zdrowy styl życia!


Zdrowy styl życia to ostatnio bardzo popularne hasło, pojawia się właściwie wszędzie, w mediach, jest promowane przez specjalistów, lekarzy czy osoby z pierwszych stron gazet. Wśród ludzi rośnie świadomość, że tajemnicą dobrego samopoczucia i atrakcyjnego wyglądu jest prawidłowe odżywianie oraz aktywność fizyczna. Okazuje się, że w  życiu wypełnionym ciągłym pośpiechem, warto znaleźć chwilę dla siebie, by odpocząć i zadbać o swoje zdrowie.

Zdrowy styl życia pozwala zminimalizować ryzyko zachorowania na choroby określane mianem cywilizacyjnych, wzmocnić układ odpornościowy, a przede wszystkim osiągnąć i zachować  równowagę psychiczną i fizyczną. Zdrowe przyzwyczajenia skutkują lepszym samopoczuciem, ludzie mogą osiągnąć pełnię życia i satysfakcję z wyglądu i możliwości swojego ciała.  To pewna inwestycja w samego siebie.

Zdrowa dieta

Najważniejszym elementem w dbaniu o zdrowie i dobre samopoczucie jest zbilansowana dieta, która dostarcza odpowiednich składników odżywczych, minerałów i błonnika. W codziennym menu nie może oczywiście zabraknąć warzyw i owoców, które są źródłem wielu witamin. Zalecane jest spożywanie pięciu posiłków dziennie, które powinny być skomponowane w zależności od wieku, płci, stanu zdrowia, aktywności fizycznej  i wykonywanej pracy. Należy unikać alkoholu, słodyczy, fast foodów, a także wysoko przetworzonych produktów. Warto zmienić złe nawyki żywieniowe pod okiem dietetyków, by jeść naprawdę smacznie i przede wszystkim zdrowo.

Regeneracja

Niezbędnym czynnikiem w utrzymaniu równowagi życiowej jest także odpowiednia ilość snu. 6-8 godzin na dobę pozwala na regenerację organizmu, stajemy sie mniej podatni na stres, dzięki czemu możemy osiągnąć maksimum  możliwości w kolejnym dniu. Niezwykle istotna jest jakość snu – sypialnia powinna być przewietrzona, a temperatura pomieszczenia oscylować w granicach 21 stopni Celsjusza.

Aktywność fizyczna

Kluczową rolę w dbaniu o zdrowie odgrywa niewątpliwie aktywność fizyczna. Regularne treningi pozwalają spalić tkankę tłuszczową, a to pierwszy krok do smukłej sylwetki. Każdy może zgubić zbędne kilogramy, wystarczy tylko chcieć.

Jesteśmy na  każdym kroku zasypywani  informacjami, jak ćwiczyć – na rynku dostępna jest cała masa poradników, książek, filmów i artykułów na ten temat. Internet staje się źródłem wielu praktycznych porad i inspiracji,  z filmów instruktażowych z propozycjami ćwiczeń s korzysta coraz większa liczba osób.

Świadomość znaczenia zdrowego stylu życia stale rośnie, a moda na bycie fit podąża w dobrym kierunku. Warto znaleźć wewnętrzną siłę i motywację do pozytywnych zmian i rozpocząć wprowadzanie ich w życie. Pamiętajmy przy tym, że każdą zmianę należy wcześniej zaplanować i podejść do niej rozsądnie, pamiętając, że to jest proces, który musi być rozłożony w czasie.