17.05.2018

Zielone szparagi, czyli jakie mają wartości odżywcze i z czym je jeść?

Szparagi zielone zdecydowanie królują w maju. Już po weekendzie majowym można było zobaczyć je na straganach lub w supermarketach. Jest to warzywo, które ma bardzo mało kalorii a dodatkowo może pochwalić się ogromną wartością odżywczą! Zawiera dużo błonnika przez co po ich zjedzeniu czujemy się bardziej syci. Co kryją w sobie szparagi? Przede wszystkim ogromne... Read more »
Zobacz więcej
11.05.2018

HASHIMOTO – zapalenie tarczycy

Choroba Hashimoto jest najczęstszą przyczyną pierwotnej niedoczynności gruczołu tarczowego. Jest to schorzenie o podłożu autoimmunologicznym, które często współistnieje z innymi chorobami autoimmunologicznymi, takimi jak cukrzyca typu 1, anemia złośliwa, celiakia, bielactwo, łuszczyca, toczeń rumieniowaty układowy i inne. Zapalenie tarczycy dotyka znacznie częściej kobiety, natomiast ryzyko zachorowania rośnie wraz z wiekiem. Przebiega ono na upośledzeniu działania... Read more »
Zobacz więcej
5.05.2018

Diagnostyka laboratoryjna biegacza, to część planu treningowego!

Wszyscy powinniśmy regularnie wykonywać podstawowe badania diagnostyczne w celu prewencji i sprawdzenia stanu naszego organizmu. Jednak sportowcy, w tym biegacze powinni kłaść na nie wyjątkowy nacisk. Dlaczego? Osoba, która jest nawet średnio zaangażowana w aktywność fizyczną jest znacznie bardziej podatna na wszelkiego rodzaju niedobory, kontuzje i urazy. Częstotliwość wykonywania badań zależy od stanu zdrowia organizmu... Read more »
Zobacz więcej
30.03.2018

Dietetyczna Wielkanoc!

Wprawdzie nadchodzące święta Wielkanocne nie są aż tak wielkim wrogiem osób, które wytrwale są na diecie jak Boże Narodzenie, jednak również w ich trakcie czyhają na nas różne zasadzki.  Zanim  zaczniemy świętować niedzielnym śniadaniem Wielkanocnym, to już w sobotę ulegamy różnym pokusom, które najczęściej sa spowodowane przygotowaniami do świąt. I tak: Część z nas utrzymała... Read more »
Zobacz więcej
2.03.2018

Badania wydolnościowe – droga do skutecznego treningu!

Wiosna, to czas większej aktywności fizycznej. Dłuższe, cieplejsze dni zachęcają do wyjścia z domu, dbania o własne ciało i powrotu do formy sprzed zimy . W tym intensywnym okresie warto zadbać o to, aby wiedza na temat możliwości naszego organizmu dorównywała ambitnym planom sportowym. W zdobyciu tej wiedzy pomocne mogą okazać się badania wydolnościowe. Pozwalają... Read more »
Zobacz więcej
20.02.2018

Schudnij wiosną!

Wśród osób, które walczą z nadwagą, panuje powszechne przekonanie, że kluczem do zrzucenia zbędnych kilogramów jest jedzenie jak najmniejszej liczby posiłków i ćwiczenie przez 7 dni w tygodniu. Takie działanie najczęściej kończy się nie tylko brakiem efektów, ale przede wszystkim rozregulowaniem metabolizmu, co w konsekwencji jeszcze bardziej komplikuje drogę do wymarzonej sylwetki. Zanim rozpocznie się... Read more »
Zobacz więcej